Gulp.js - narzędzie do automatyzacji #1

Jakiś czas temu pisałem na temat, jakim jest minifikacja js i css, na przykładzie narzędzia Grunt. Dzisiaj wstępnie omówię drugie narzędzie służące do automatyzacji procesu tworzenia stron www, czyli Gulp.js. Skupię się na porównaniu go do wspomnianego Grunt'a, zaletach i wadach oraz kilku prostych przykładach. Zaczynamy.

Gulp.js - narzędzie do automatyzacji #1

Czym jest Gulp.js?

Gulp.js jest narzędziem do automatyzacji procesu budowania strony w oparciu o code-over-configuration, czyli osiągnięcie założonego rozwiązania przy możliwie niewielkiej ilości kodu. Porównując go do Grunt'a, można odnieść wrażenie, że kod jest bardziej przejrzysty i intuicyjny. Czy tak jest naprawdę? Kazdy deweloper niech oceni sam.

Instalacja Gulp.js

Jest ona, wzorem Grunt'a, prosta. Otwieramy konsolę i "klepiemy":

npm install -g gulp

W przypadku, gdy nie chcemy go instalować globalnie (flaga -g), zamiast niej wpisujemy flagę --save-dev. I tyle, Gulp zainstalowany.

Pierwsza konfiguracja

Sytuacja ma się niemal identycznie, jak w przypadku Grunt'a. W katalogu głównym projektu tworzymy plik gulpfile.js, a w nim piszemy całą konfigurację:

var gulp = require('gulp');

// inicjujemy nasz pierwszy task
gulp.task('default', function() {
    // miejsce na definicje, co ma się dziać w danym tasku    
});

Podsumowanie

W niniejszczej części to już wszystko. Omówiłem wstępnie czym jest Gulp.js, jego instalację oraz deklarację task'ów. Niebawem omówię tematykę dalszej konfiguracji.

Powiadomienie cookies

Strona lukaszbacik.pl zapisuje pliki cookies na komputerach odwiedzających ją internautów. Czytaj więcej.