LBweb Łukasz Bącik
Komentarze: 0

Gulp.js – narzędzie do automatyzacji #1

Jakiś czas temu pisałem na temat, jakim jest minifikacja js i css, na przykładzie narzędzia Grunt. Dzisiaj wstępnie omówię drugie narzędzie służące do automatyzacji procesu tworzenia stron www, czyli Gulp.js. Skupię się na porównaniu go do wspomnianego Grunt’a, zaletach i wadach oraz kilku prostych przykładach. Zaczynamy.

Jakiś czas temu pisałem na temat, jakim jest minifikacja js i css, na przykładzie narzędzia Grunt. Dzisiaj wstępnie omówię drugie narzędzie służące do automatyzacji procesu tworzenia stron www, czyli Gulp.js. Skupię się na porównaniu go do wspomnianego Grunt’a, zaletach i wadach oraz kilku prostych przykładach. Zaczynamy.

Gulp.js - narzędzie do automatyzacji #1

Czym jest Gulp.js?

Gulp.js jest narzędziem do automatyzacji procesu budowania strony w oparciu o code-over-configuration, czyli osiągnięcie założonego rozwiązania przy możliwie niewielkiej ilości kodu. Porównując go do Grunt’a, można odnieść wrażenie, że kod jest bardziej przejrzysty i intuicyjny. Czy tak jest naprawdę? Kazdy deweloper niech oceni sam.

Instalacja Gulp.js

Jest ona, wzorem Grunt’a, prosta. Otwieramy konsolę i „klepiemy”:

npm install -g gulp

W przypadku, gdy nie chcemy go instalować globalnie (flaga -g), zamiast niej wpisujemy flagę –save-dev. I tyle, Gulp zainstalowany.

Pierwsza konfiguracja

Sytuacja ma się niemal identycznie, jak w przypadku Grunt’a. W katalogu głównym projektu tworzymy plik gulpfile.js, a w nim piszemy całą konfigurację:

var gulp = require('gulp');

// inicjujemy nasz pierwszy task
gulp.task('default', function() {
    // miejsce na definicje, co ma się dziać w danym tasku    
});

Podsumowanie

W niniejszczej części to już wszystko. Omówiłem wstępnie czym jest Gulp.js, jego instalację oraz deklarację task’ów. Niebawem omówię tematykę dalszej konfiguracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *