4 najważniejsze metody w JavaScript
Tablice są jednym z najważniejszych elementów w każdym języku programowania. Używa się ich powszechnie, na co dzień, w każdym rodzaju projektu. Dzisiaj chciałbym przedstawić 4 najważniejsze metody w JavaScript, takie jak filter() czy map(), które usprawnią pracę i obróbkę danych w każdym projekcie.
Tablice są jednym z najważniejszych elementów w każdym języku programowania. Używa się ich powszechnie, na co dzień, w każdym rodzaju projektu. Dzisiaj chciałbym przedstawić 4 najważniejsze metody w JavaScript, takie jak filter()
czy map()
, które usprawnią pracę i obróbkę danych w każdym projekcie.

Zanim zacznę przedstawiać konkretne metody, przypomnę czym jest tablica. Mianowicie, jest to struktura, która przechowuje wszelkiego rodzaju dane, takie jak ciągi znaków, liczby, wartości logiczne. Przykładowa tablica w JavaScript wygląda następująco:
const films = [
"Titanic",
"Władca pierścieni",
"Zielona mila",
"Skazani na Shawshank",
"Ojciec chrzestny"
];
Teraz, gdy już wiemy co to są tablice i co mogą zawierać, przejdźmy do przedstawienia wspomnianych metod usprawniających pracę.
Na początek rozbuduję nieco naszą tablicę bazową o kilka elementów, czyli nazwę, rok oraz moją subiektywną ocenę:
const films = [
{ name: "Titanic", year: 1997, rating: 7.5 },
{ name: "Władca pierścieni", year: 1978, rating: 5.4 },
{ name: "Zielona mila", year: 1999, rating: 8.3 },
{ name: "Skazani na Shawshank", year: 1994, rating: 8.4 },
{ name: "Ojciec chrzestny", year: 1972, rating: 9.2 }
];
Map
Metoda map()
pozwala na iteracyjne przeglądanie treści tablicy i wykonania określonej czynności na danym elemencie tablicy. Poniższy kod utworzy nam nową tablicę, jednak zawierającą jedynie nazwy filmów.
const filmNames = films.map((film) => {
return film.name;
});
Filter
Jak sama nazwa metody wskazuje, filter()
przetworzy nam dane z tablicy i wyodrębni tylko te dane, które jej wskażemy. W poniższym przykładzie wybierzmy filmy nowsze niż rok 1990.
const filteredFilms = films.filter(film => {
return film.year >= 1990;
});
ForEach
Metoda forEach()
również iteruje po wszystkich elementach tablicy, jednak nie tworzy ona osobnej struktury, tylko wykona prostą czynność jak w poniższym przykładzie, czyli wyświetli określone dane.
films.forEach((film) => {
console.log(`${film.name} - moja ocena filmu: ${film.rating}`);
});
Find
Metoda find()
zwraca pierwszy element tablicy, który będzie spełniał warunek funkcji. Natomiast, gdy nie ma elementów spełniających warunek, zwróci „undefined”.
const foundFilm = films.find((film) => {
return film.name === "Ojciec chrzestny";
});
Podsumowanie
To wszystko na dzisiaj. Są to 4 przykładowe i moim zdaniem najważniejsze metody wykorzystywane w przypadku tablic w JavaScript.
Przeczytaj także

Bezpieczeństwo w kodzie JavaScript?
Bezpieczeństwo kodu JavaScript to zasady takie jak autoryzacja i uwierzytelnianie, a także skuteczne mechanizmy szyfrowania danych.

Dodanie unikalnych elementów do tablicy
Lista elementów na stronie wymaga niekiedy przechowywania ich w tablicy z racji ilości danych. Może oczywiście zdarzyć się tak, że elementy będą się powtarzać, lub użytkownik będzie miał możliwość dodawania własnych.

Package.json – co to jest i z czego się składa?
Plik package.json jest podstawą systemu Node.js, który zawiera kompletne informacje na temat projektu. Od nazwy projektu, przez warunki licencyjne, aż po użyte pakiety potrzebne do zbudowania działającej wersji projektu.