AJAX - dobrodziejstwo dynamicznych witryn

AJAX jest to technika tworzenia aplikacji internetowych, dzięki której dane możemy pobierać i wysyłać asynchronicznie ("w tle"). Wiele witryn korzysta z tego dobrodziejstwa, w którym ładowanie danych odbywa się bez przełaowania całej strony. Podstawowymi elementami, które wchodzą w skład AJAXu są XMLHttpRequest, JavaScript oraz XML.

AJAX - dobrodziejstwo dynamicznych witryn

Powyższa grafika obrazuje poglądowo jak działa AJAX, czyli przeglądarka za pomocą np. JavaScript'u wysyła rządanie (request) z odpowiednimi parametrami do serwera w celu pobrania danych. Serwer zwraca rządane dane, w postaci odpowiednej akcji w AJAX. Tymi akcjami są success() oraz error(). Wczystko oczywiście odbywa się asynchronicznie w tle, tak że użytkownik nie doświadcza przeładnowania strony i otrzymuje gotowe dane.

Ograniczenia

Oczywiście, są, jednak wg mnie każde z nich da się obejść.

  • Blokowanie lub wyłączenie JavaScriptu w przeglądarce - w tym przypadku stosuje się technologie backendowe (np. PHP lub Python),
  • Roboty nie zaindeksują naszej treści - bzdura, obecnie roboty wyszukiwarek są na tyle mądre, że swobodnie poruszają się po dynamicznych witrynach,
  • Nie klikniemy przycisku "Wstecz" w przeglądarce - kolejna ściema. Z pomocą tutaj przychodzi AngularJS, dzięki któremu możemy stosować routing i manipulację adresami - to pozwala na przechodzenie wstecz i w przód.

Przykład wykorzystania AJAX

Jak widać dane zostały pobrane z testowego środowiska i wyświetlił się alert ze zwróconymi danymi.

Powiadomienie cookies

Strona lukaszbacik.pl zapisuje pliki cookies na komputerach odwiedzających ją internautów. Czytaj więcej.