Strajk nauczycieli

Kolejna grupa społeczna, która postanowiła upomnieć się o swoje protestuje. Chciałbym w tym wpisie wyrazić swoją opinię na ten temat.

Strajk nauczycieli

Sam strajk, o co chodzi?

Zaczęło się 8 kwietnia 2019r. Nauczyciele nie stawili się na lekcjach. Związek Nauczycielstwa Polskiego zażądał od ministerstwa podwyżek płac dla wszystkich nauczycieli o 1000 złotych. To dużo czy mało?

Poniżej przedstawiam tabelkę z płacami minimalnymi oraz średnimi nauczycieli (styczeń 2019).

stopień min. brutto min. netto (na rękę) śr. brutto śr. netto (na rękę)
nauczyciel stażysta 2538 zł 1834 zł 3045 zł 2188 zł
nauczyciel kontraktowy 2611 zł 1885 zł 3380 zł 2421 zł
nauczyciel mianowany 2965 zł 2132 zł 4385 zł 3121 zł
nauczyciel dyplomowany 3483 zł 2492 zł 5603 zł 3970 zł

Ocenę powyższych kwot każdy niech oceni sam.

Poszkodowani

Kto w tym całym zamieszaniu jest poszkodowany? Przede wszystkim uczniowie - to nie podlega dyskusji. Były egzaminy w szkołach, było ryzyko, że się nieodbędą. Na szczęście zorganizowano zastępstwa (sytuacja kryzysowa wymaga kryzysowych rozwiązań).

Niebawem matury. Jeśli sytuacja nie poprawi się, będzie bardzo ciężko zapewnić godne warunki egzaminowania. Już teraz pojawiają się pytania od tegorocznych maturzystów, co z przygotowaniami, powtórzeniami materiałów? Stres związany z tak ważnymi sprawdzianami bardzo się pogłębia, gdy uczniowie widzą co dzieje się w obecnych dniach. Ktoś powie, mogli się uczyć na bieżąco - oczywiście, ale za ukierunkowanie i powtórzenie materiałów są odpowiedzialni nauczyciele. To na nich spoczywa ta odpowiedzialność.

Podsumowanie

Podsumowując chciałbym wyrazić swoją opinię na temat tejże sytuacji. Z jednej strony nauczyciele walczą o podwyżki płac, które faktycznie im się należą. Z drugiej strony rządzący szukają pieniędzy, aby zaspokoić kolejną grupę podwyżkami.

W tej walce tracą najbardziej uczniowie. Nauczyciele bardzo źle wybrali czas na strajk.

Powiadomienie cookies

Strona lukaszbacik.pl zapisuje pliki cookies na komputerach odwiedzających ją internautów. Czytaj więcej.