BezpieczneHasło to podstawa bezpiecznego logowania

Codziennie serfując w Internecie, logujemy się w różnych serwisach. Bezpieczeństwo hasła w pierwszej kolejności zależy od nas samych, ponieważ to my musimy zadbać o jakość tegoż hasła. Dzisiaj chciałbym przedstawić moją usługę generowania złożonego hasła, które pozwoli na zabezpieczenie konta w wybranym serwisie.

BezpieczneHasło to podstawa bezpiecznego logowania

Bezpieczeństwo zakładanych kont w serwisach www

Na wstępie trzeba wyraźnie zaznaczyć - każde hasło można złamać - kwestia czasu i zasobów. Wiele serwisów podczas zakładania konta wymaga minimalnej długości hasła oraz zawarcia w haśle wielkich znaków i cyfr. Na ogół jest wymagane conajmniej 8 znaków, jednak jest to stanowczo za mało.

Co powinno zawierać bezpieczne hasło?

Przyjęło się, że dobre hasło zawiera następujące elementy:

  • jest długie - conajmiej 12-15 znaków (i więcej),
  • zawiera małe i wielkie litery,
  • zawiera conajmniej jeden znak specjalny (np. #%&@),
  • regularna zmiana haseł.

Tak przygotowane hasło pozwoli zapewnić naszemu profilowi minimum bezpieczeństwa. Każdy serwis szanujący bezpieczeństwo swoich użytkowników dodatkowo zabezpiecza hasła metodami np. SHA, PASSWORD_BCRYPT.

BezpieczneHasło.xyz

Istnieje wiele generatorów haseł. Usługa BezpieczneHasło.xyz pozwala na wygenerowanie bezpiecznego hasła uwzględniając znaki małe, wielkie, numeryczne oraz specjalne. Hasło jest tworzone metodą losowania znaków oraz metodą window.crypto.getRandomValues().

Dodatkowo możemy włączać i wyłączać poszczególne elementy zawarte w haśle oraz sterować długością hasła. Kolorowy pasek pod hasłem informuje o złożoności i bezpieczeństwie wygenerowanego hasła. Oczywiście polecam generowanie haseł z zielonym paskiem.

Równie ważną zasadą jest stosowanie różnych haseł w różnych serwisach - tego chyba nie trzeba tłumaczyć, prawda?

Zapamiętywanie hasła

Nie chodzi tu o zapamiętanie hasła w przeglądarce (jest to zły pomysł). Istnieją usługi, tzw. portfele haseł, takie jak LastPass, KeePass czy 1Password. Oferują bezpieczne przechowywanie haseł, współdzielenie ich między urządzeniami, generowanie nowych.

Podsumowanie

Za każdym razem, gdy zakładamy nowe konto w jakimś serwisie, należy pamiętać o powyższych zasadach. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy nastąpi wyciek haseł, a nasze będzie niskiej jakości i w kilku serwisach takie samo.

Powiadomienie cookies

Strona lukaszbacik.pl zapisuje pliki cookies na komputerach odwiedzających ją internautów. Czytaj więcej.