Spadki po 21 kwietnia? Nie do końca!

Jako, że jestem webmasterem oraz interesuję się SEO i pozycjonowaniem, nie mogłem zignorować informacji, która sprawiła, że pojawiło się wiele sprzecznych informacji. Oczywiście chodzi tu o notkę Google, w której czytamy, że po 21 kwietnia witryny niemobilne / nieresponsywne znacząco spadną w wynikach wyszukiwana. Po części jest to prawda - po części.

Spadki po 21 kwietnia? Nie do końca!

Pierwszy szum

Wieść o spadkach po 21 kwietnia szybko się rozniosła. Dlaczego? Jak to się mówi: "jak nie wiadomo o co chodzi, to ...", znacie dalej. Moim zdaniem owy szum wywołany został w celu podgrzania atmosfery i poniekąd postraszeniu właścicieli witryn, aby ci rzucili się na dostosowywanie swoich stron do responsive web design.

A teraz merytorycznie

Faktem jest, że Google chce uczynić internet responsywnym, stąd takie a nie inne decyzje odnośnie mobile. Myślę, że owa burza w mediach będzie trwała nadal, mimo sprostowań, których podejmują się kolejni blogerzy. To jednak nie wystarczy. Wg mnie wyjaśnieniem powinno zająć się Google - w końcu to ich informacja wywołała ten zamęt.

Moja opinia jest następująca. Spadki odczują witryny niedostosowane do urządzeń mobilnych, ale tylko w pr zypadku mobilnych wyników wyszukiwania. Wyniki desktopowe (otwierane na PC, laptopach) nie odczują spadków. Według mnie, najlepiej będą miały się witryny responsywne, następnie wersje mobilne, a niedostosowane faktycznie stracą wyższe pozycje. Czy będzie to natychmiastowy spadek, czy stopniowy, okaże się.

Rozwiązanie tymczasowe

Do kwietniowej daty "zero" jest jeszcze trochę czasu. Witryny, które notują spory ruch z urządzeń mobilnych, a nie są responsywne, powinny zostać dostosowane do mniejszych rozdzielczości. Pierwszą kwestią, którą należy się zająć jest kod CSS, który odpowiednio napisany, uczyni witrynę znośną dla urządzeń typu smartfon czy tablet. Gdy to zostanie wykonane i przetestowane na odpowiednich urządzeniach, w kolejnych etapach należy zająć się resonsywnością "z prawdziwego zdarzenia".

PS. Uprasza się o nie sianie paniki :)

Powiadomienie cookies

Strona lukaszbacik.pl zapisuje pliki cookies na komputerach odwiedzających ją internautów. Czytaj więcej.