Każdy posiadacz urządzenia z systemem Android (mam nadzieję) jest świadomy wersji swojego oprogramowania. Osoby bardziej zaangażowane w branżę technologiczną dobrze wiedzą, iż ostatnie wydarzenia w sektorze mobilnym to istny szał ze strony Google. Oczywiście jest to za sprawą wydania kolejnej wersji adroida, oznaczonej cyferką 5, lub jak kto woli "Lolipop".
Powyższa grafika w dużym skrócie obrazuje główne elementy Material Design. Rozwińmy jednak ten trend.
- Material Design to nie to samo co Flat Desing - często jest to mylone,
- w Material Design elementy są ułożone w przestrzeni, efekt odstawania niektórych elementów od tła,
- pastelowe barwy - to właśnie nieco upodabnia go do Flat Design,
- Material Design jest frameworkiem front-end'owym,
- responsywność i ruch są tu najważniejszymi pryncypiami,
- menu oraz button akcji są "przyklejone" do ekranu - tzw. pozycja fixed,
- przejścia między widokami jak najbradziej płynne,
- UX na bardzo wysokim poziomie.
Ostatnie tygodnie to re-design najważniejszych aplikacji od Google, tj. Gmail 5.0, Mapy Google, nowość od google - Inbox (nowa aplikacja do obsługi poczty), Google Keep (notatnik) i kilka innych.
Przestrzenność trendu Material zobrazowana została na grafice:
Jakiś czas temu pisałem na temat frameworka AngularJS i dzisiaj również chciałbym o nim wspomnieć. Material Desing i AngularJS mają jedną i niezmienną część wspólną - Google. Przy okazji wdrożenia nowego trendu do tworzenia aplikacji webowych nie zapomniano również o wsparciu Angulara.
Moim zdaniem połączenie Material Design i AngularJS jest bardzo dobre ze względu na dynamikę obu rozwiązań. Z czasem postaram się przybliżyć zasady kodowania w Material Design w połączeniu z AngularJS.