AngularJS, czyli single page pełną parą

kilka dni temu pisałem na temat ReactJS, jednak po głębszym zbadaniu tematu postanowiłem wybrać nieco inne narzędzie. Technologie tworzenia witryn internetowych rozwijają się w zaskakującym tempie. Jedną z nich jest, stworzony w 2010 roku przez inżynierów Google, framework AngularJS. Jest za tem stosunkowo młodym narzędziem, jednak daje ogromne możliwości. Oparty o wzorzec MVW (Model - View - Whatever) - inaczej mówiąc, łączy w sobie elementy MVC oraz JavaScript.

AngularJS, czyli single page pełną parą

Wzbogacony HTML

Standardowy HTML posiada raptem kilka(naście) tagów i atrybutów. Co prawda HTML5 wprowadził nowe, jednak to co AngularJS zrobił z dotychczasowym postrzeganiem HTML'a to jest coś niezwykłego. Mamy tu możliwość tworzenia własnych tagów i/lub atrybutów, jakie tylko nam się zamarzy. Regulują to odpowiednie dyrektywy.

Podwójne bindowanie danych

Synchronizacja danych w AngularJS odbywa się w obie strony między naszym widokiem a kontrolerem, tzn. Two Way Data-Binding.

Magia $scope

Co kryje się pod jakże tajemniczym $scope? Otóż jest to obiekt zawierający wszelkie dane, zwracane przez nasz kontroler, poukładane w odpowiedniej hierarchii.


   

Witaj {{ imie }}!

Powyższy kod jest przykładowym wykorzystaniem kontrolera, który po stronie HTML binduje zmienną {{ imie }} ze $scope i wyświetla jej zawartość. Proste prawda?

Podsumowując

Należy zauważyć, iż AngularJS zyskuje coraz większą popularność w sferze biznesowej, a to za sprawą możliwości jaką daje jego modułowość.

Dzisiaj to by było na tyle (trochę krótko ale cóż), jednak w niedalekiej przyszłości, gdy zgłębię ten temat, planuję bardziej przybliżyć AngularJS.

Powiadomienie cookies

Strona lukaszbacik.pl zapisuje pliki cookies na komputerach odwiedzających ją internautów. Czytaj więcej.