DuckDuckGo - wyszukiwarka przyszłości czy żart open-source?

Świat internetu rządzi się swoimi prawami (z pewnymi wyjątkami, patrz Chiny). Z wyszukiwarek internetowych korzystami codziennie, niektórzy z nich żyją, a niektórzy nie potrafią bez nich żyć. O Google, Bing czy Yahoo pewnie każdy słyszał, ale ile osób (nie związanych z branżą np. SEO czy ogólnie marketingiem w internecie) słyszało o wyszukiwarce DuckDuckGo? Myślę, że nie wiele osób, biorąc pod uwagę mocną pozycję Google - wyszukiwarkę stosowaną jako domyślną w przeglądarkach.

Kiedy to się zaczęło?

Dzień, który podawany jest jako początek DuckDuckGo, to 29 października 2007 roku. Na początku 2008 wyszukiwarka została upubliczniona przez twórcę - Gabriel'a Weinberg'a, a jej start datuje się na 25 września 2008. Ideą przyświecającą twórcom była szybkość i łatwość znajdowania informacji stąd motto:

Wszystko zaczęło się od nazwy i idei, aby łatwiej znaleźć odpowiedzi.

DuckDuckGo - wyszukiwarka przyszłości czy żart open-source?

Anonimowość...

to rzecz dyskusyjna w obecnym internecie, jednak DuckDuckGo ponoć nie przechowuje żadnych danych użytkowników, ani nie zapamiętuje historii wyszukiwania. Idea bardzo dobra, zwłaszcza, że wyszukiwarka jest oparta o technologie open-source.

Swoistym kamieniem milowym w historii wyszukiwarki jest rok 2012, kiedy to przeprowadzono redesign oraz dzienna liczba wyszukiwań przekroczyła 1 milion (ponad 10 szukań na sekundę).

DuckDuckGo dzisiaj

Wyszukiwarka, nazywająca się anonimową, obecnie liczy sobie ponad 5 milionów szukań na dobę, 150 milionów miesięcznie oraz niemal 2 biliony rocznie. Oczywiście, faktem jest, że Google generuje ponad 11 bilionów szukań miesięcznie.

Cóż, pozostaje tylko mieć nadzieję, że wyszukiwarki typu DuckDuckGo, z czasem zbiorą większą część rynku i przebiją się nieco wyżej, nie tracąc przy tym "anonimowości".

Powiadomienie cookies

Strona lukaszbacik.pl zapisuje pliki cookies na komputerach odwiedzających ją internautów. Czytaj więcej.