Znacznik time - czy i jak używać?

Czas na stronie internetowej jest rzeczą obowiązkową - informuje użytkownika np. o dacie dodania czy aktualizacji treści. W piątej odsłonie języka HTML pojawił się nowy tag <time>, który w sposób semantyczny przechowuje takie dane. W specyfikacji konsorcjum W3 mamy możliwość skorzystania z manuala dotyczącego znacznika <time>.

Znacznik time - czy i jak używać?

Specyfikacja

Podstawową konstrukcją znacznika <time> jest:

<time>2014-09-20</time>
lub
<time>15:20</time>

Oczywiście mamy możliwość umieszczania dowolnego formatu daty czy czasu. Konsorcjum W3 podaje jako zalecany powyższy format, jednak nie jest on wymagany.

Atrybuty

Znacznik <time> posiada możliwość definiowania dodatkowych atrybutów:

  • datetime,
  • pubdate,
  • itemprop.

Poniżej zamieszczam przykłady ich wykorzystania.

<time datetime="2014-09">Wrzesień</time>
<time datetime="2014-09-20" pubdate>20 września 2014</time>
<time datetime="2014-09-20" itemprop="datePublished">20 września 2014</time>

Należy pamiętać, aby format daty czy czasu był zgodny z zalecanym, gdyż część urządzeń czy wyszukiwarek interpretuje  ten znacznik i na jego podstawie buduje się np. czytniki rss. Oto kilka przykładów.

Określanie miesiąca definiujemy podając jedynie rok i miesiąc w formacie RRRR-MM. Dzień miesiąca można określać w formacie RRRR-MM-DD lub też MM-DD.

Czas również posiada zalecane formaty. Możemy definiować dokładny czas (2014-09-20T15:20:30). Dodatkowo jest możliwość określenia nawet pory dnia stosując konstrukcję <time datetime="17:10">afternoon</time>, czy strefę czasową <time>2014-09-20T15:20:30+01:00</time>.

Dostępność

Znacznik <time> został wprowadzony jako jeden z podstawowych w HTML5. Obecnie jest obsługiwany przez wszystkie najnowsze przeglądarki. Gdyby ktoś chciał zadbać o użytkowników starszych przeglądarek oto lista ich wersji, dla których znacznik <time> został zaimplemetowany początkowo.

  • Firefox 22+
  • Chrome 33+
  • Opera 22+
  • Internet Explorer 9+
  • Safari 7+

Jeśli do tej pory nie używałeś/aś znacznika <time> na swojej stronie, polecam go dodać, ponieważ Google potrafi go odczytać, dzięki czemu w wynikach wyszukiwania widzimy kiedy nada treść się pojawiła.

Powiadomienie cookies

Strona lukaszbacik.pl zapisuje pliki cookies na komputerach odwiedzających ją internautów. Czytaj więcej.